שערי מטבע רציפים

שתף את הפוסט

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

שער חליפין ריאלי (RER) הוא היחס בין מספר היחידות של מטבע לאומי מסוים הדרוש לרכישת סל סחורות ממדינות אחרות שנרכשו במטבע זה בשוק המט"ח לבין מספר היחידות של המטבע הדרוש לרכישה. אותן סחורות במדינה ההיא. שער החליפין, המכונה גם שער החליפין, שער החליפין, שער החוץ או AGIO, הוא הערך היחסי של שני מטבעות כאשר מטבע אחד נסחר בשני. מטרות למידה בידול מערכות שער החליפין הנפוצות טנוני מפתח שער חליפין צף הוא שער חליפין המשתנה כמעין משטר שער החליפין בו ערכי המטבע עשויים להשתנות בהתאם לשוק המט"ח.

שער החליפין בו מומר מטבע חוץ למספר קטן של מטבעות מקומיים

הוא בדרך כלל שער הרכישה, המציין כמה יש צורך במטבע לאומי כדי לרכוש כמות מסוימת של מטבע חוץ. בשווקי המט"ח הקמעונאיים, ישנם שיעורי קנייה ומכירה שונים הניתנים על ידי סוחרי כסף. במדינות רבות, אין שער חליפין רשמי, והשוק השחור מציע מטבע חוץ בשער גבוה יותר.

מודל שוק הנכסים לקביעת שער החליפין קובע כי שער החליפין בין שני מטבעות מייצג את שיווי המשקל מבחינת היצע וביקוש לנכסים במטבעות אלה

כאשר משווים שער חליפין בין המטבעות של שתי מדינות, זה תלוי בערך המטבעות בכלכלות של שתי המדינות. שערי החליפין הדו -צדדיים כוללים זוגות מטבעות ואילו שערי החליפין האפקטיביים הם ממוצע משוקלל של סל מטבעות זרים ויכולים להיחשב כמדד כללי לתחרותיות החיצונית של מדינה.

למשל

אם מדינה זרה מתמקדת בשיעור אינפלציה הגבוה ב -2% מזה של מדינה מקומית, משקיעים מקומיים ידרשו החזר של 2% או יותר מחו"ל כדי לקזז את המשך הפחת המטבע הזר כנגד המטבע המקומי. גירעון מסחרי מתרחש כאשר כלכלה עם שער חליפין צף מגדילה את הביקוש למטבעות חוץ וזרים על ידי העלאת המחיר של הראשון מול השני. לאורך תקופה ארוכה של שנים, שערי החליפין נוטים להסתגל לשוויויות כוח הקנייה (PPP), כאשר שערי החליפין נועדו להמיר את מחירי הסחורות במדינות שונות לשערי חליפין של ה- PPP במטבע המשותף של כלכלה דומה.

מדינה עם תשואה ריאלית גבוהה יותר (למשל

ריבית גבוהה יותר) נוטה לחוות מטבע חזק יותר, והיא מושכת כסף ממדינות עם תשואות נמוכות יותר, שנוטות לחוות שערי חליפין חלשים יותר, כפי שמשקיעים ממירים מטבעות אחרים. מדינות עם הזדמנויות השקעה טובות יותר מושכות הון בינלאומי, מה שגורם למטבעות הלאומיים שלהן להערך בערך ביחס למטבעות אחרים, וזרים מחליפים את המטבע שלהם בהשקעות במטבע לאומי אחר כדי לבצע את השקעותיהם, ובכך להגדיל את הביקוש להשקעה במדינות אלה ולהעלות את מחירים לפי שער החליפין. ריבית (תשואה) גבוהה ביחס למדינות אחרות יכולה להוביל לשיפור או התחזקות של מטבע לאומי, בעוד ריבית נמוכה ביחס לכל מדינה אחרת יכולה להוביל לפחת או להיחלשות של המטבע שלה.

מערכת יציבה של שערי חליפין קבועים מבוססת על הסכם בינלאומי על ערך המטבע בהתאמה והתחייבות רשמית להלוואות לבנק המרכזי במידת הצורך

על פי הסדר זה, מדינות מנהלות מדיניות מוניטרית במטבע אחד, נניח הדולר, על מנת לחוות את אותו אינפלציה ולשמור על יציבות שער החליפין שלהן. על מנת לשמור על שער חליפין קבוע בין הדולר למטבעות אחרים, קצב האינפלציה של מדינה נקשר לדולר על ידי אימוץ מדיניות הנקבעת על ידי הדולר.

מדינות גדולות יותר נוטות להיות עצמאיות יותר ופחות מוכנות להיכנע לדעות פוליטיות מקומיות על מנת לשמור על שערי מטבע חוץ קבועים

מדינות שונות משתמשות במטבעות שונים, ובמצבים מסוימים אנשים עלולים להחליף מטבעות. לדוגמה, מי שמתכנן לנסוע לחו"ל יכול לקנות מטבע חוץ במזומן, המחאות נוסעים או כרטיסי נסיעה מהבנק של מדינת מולדתם.

כאשר משווים את המטבעות העיקריים להמרה המשמשים בעסקאות כלכליות בינלאומיות

המהווים חלק גדול ממטבעות המט"ח והרזרבה, מדינות קובעות את שערי החליפין. המחירים הנומינליים נקבעים בשוק הפתוח על סמך כמה ניתן לקנות מטבע או מטבע אחד עם מטבע אחר. הערך ניתן לכתבים בדולרים או במטבעות לאומיים.

לדוגמה

אם במדינה A יש אינפלציה של 10% ולמדינה B יש אינפלציה של 5%, כל שינוי בשער החליפין הנומינלי בין המטבע הלאומי לבין הערך הריאלי יהיה 10%, 5% או 5% גבוה מ -1%. ההיגיון הזה מציע שאם ספקולנטים מצפים שהמטבע יירד, הם יתפסו עמדות בשוק המט"ח הגורמות לפחת במעין נבואה שמגשימה את עצמה. ניתוח של חברה הפועלת במדינה אחת (או בחו"ל) אינו מעוות משינויים בשער החליפין, שכן הפעולות מנותחות במטבע המקומי.

על מנת להבין את המגמה הכללית של פעילות החוץ של חברה

ניתוח מטבע קבוע יכול לצייר תמונה אחרת מדו"ח כספי של US GAAP. ככל שרווחי ההפסדים וההפסדים ממשיכים להתרחש והחברות ממשיכות לסחור במטבעות חוץ, ההשפעה על הערכת השווי של עסקי הליבה נחשבת בלתי פעילה. ממוצעים משוקללים של שיעורי התקופה הקודמת מוחלים על הנתונים הפיננסיים של התקופה הנוכחית כדי לספק השוואת מטבע קבועה מדויקת.

עוד מאמרים

שערי מטח לאומי

פרויקט סכר פאראקה נמצא בבסיסו בפאראקה שבמחוז מורשידאבאד שבמערב בנגל ומדווח למשרד משרד משאבי המים, פיתוח נהרות והתחדשות הגאנגה של האיחוד. ועדה טכנית בראשות היו"ר,