השקעה אקטיבית לעומת השקעה פאסיבית בשוק ההון

שתף את הפוסט

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

בכל פעם שיש דיון על השקעה אקטיבית או פסאיבית, זה יכול להפוך די מהר לוויכוח סוער כי משקיעים רבים נוטים להעדיף אסטרטגיה אחת על פני השנייה. אמנם השקעה פאסיבית פופולרית יותר בקרב משקיעים, אך יש להכיר גם את היתרונות של השקעה אקטיבית.

השקעה אקטיבית ופאסיבית: מה ההבדל?

נסביר כאן את ההבדלים בין שני סוגי ההשקעות ולאחר מכן נפרט יתרונות וחסרונות של כל שיטה. 

השקעה אקטיבית

השקעה אקטיבית, כשמה כן היא, נוקטת בגישה מעשית ודורשת מאדם לפעול בתפקיד מנהל השקעות. מטרת ניהול הכסף הפעיל היא לנצח את התשואה הממוצעת של שוק המניות ולנצל את מלוא התנודות במחירים לטווח קצר. 

היא כרוכה בניתוח הרבה יותר עמוק ובמומחיות לדעת מתי להשקיע או למכור כל מניה, איגרת חוב או כל נכס מסוים. מנהל תיק השקעות בדרך כלל מפקח על צוות אנליסטים שבוחן גורמים איכותניים וכמותניים, ואז מנסה לחזות מתי המניה תשתנה לטובה או לרעה. 

השקעה אקטיבית דורשת ביטחון שמי שמשקיע את התיק יידע בדיוק את הזמן הנכון לקנות או למכור. ניהול השקעות אקטיבי מוצלח דורש להיות צודק יותר מאשר לטעות. 

השקעה פאסיבית

אם אתה משקיע פאסיבי, אתה משקיע לטווח הארוך. משקיעים פאסיביים מגבילים את היקף הקנייה והמכירה בתיקים שלהם, מה שהופך את הדרך להשקעה לחסכונית במיוחד. האסטרטגיה דורשת מנטליות של קנייה והחזקה. זה אומר לעמוד בפיתוי להגיב או לצפות את המהלך הבא של הבורסה.

הדוגמה הבולטת לגישה פאסיבית היא רכישת קרן מדד שעוקבת אחר אחד המדדים העיקריים כמו מדד S&P 500 או דאו ג'ונס (DJIA). בכל פעם שמדדים אלה מחליפים את מרכיביהם, קרנות המדדים שעוקבות אחריהם מחליפות אוטומטית את אחזקותיהן על ידי מכירת המניה שעוזבת וקנייה של המניה שהופכת לחלק מהמדד. זו הסיבה שמדובר בעסקה כה גדולה כאשר חברה היא גדולה מספיק כדי להיכלל באחד המדדים העיקריים: זה מבטי שהמניה תהפוך לאחזקה מרכזית באלפי קרנות גדולות.

כאשר אתם מחזיקים בחלקים זעירים של אלפי מניות, אתם מרוויחים את התשואות שלכם פשוט על ידי זה שאתם לוקחים חלק מרווחי התאגיד לאורך זמן באמצעות שוק המניות הכולל. משקיעים פאסיביים מוצלחים מתמקדים בטווח הרחוק ונדרשים להתעלם מירידות פתאומיות וחד פעמיות של המדד. 

מה היתרונות של השקעה פאסיבית?

חלק מהיתרונות המרכזיים בהשקעה פאסיבית הם:

  • עמלות נמוכות במיוחד: אף אחד לא בוחר מניות עבורכם, כך שהפיקוח הרבה פחות יקר. קרנות פאסיביות פשוט עוקבות אחר המדד שהן משתמשות בו.
  • שקיפות: תמיד ברור אילו נכסים נמצאים בקרן המדדים.
  • יעילות מס: אסטרטגיית הרכישה והאחזקה של השקעה פאסיבית לא מביאה בדרך כלל מס רווחי הון מאסיבי מדי שנה.

מה החסרונות של השקעה פסאיבית?

תומכים של ההשקעה האקטיבית יגידו כי אלו החולשות של השקעה פאסיבית:

  • מוגבלת מדי: הכספים הפאסיביים מוגבלים למדד ספציפי או למערכת השקעות שנקבעה מראש ללא אפשרות לשינוי גדול. לפיכך, המשקיעים נעולים בתוך האחזקות האלה, לא משנה מה קורה בשוק.
  • תשואות קטנות: בהגדרה, קרנות פאסיביות כמעט ולא ינצחו את השוק, אפילו בתקופות של סערות כלכליות. לפעמים, קרן פאסיבית עשויה להכות מעט את השוק, אך היא לעולם לא תביא לתשואות הגדולות שמשקיעים אקטיביים משתוקקים אליהם, אלא אם כן השוק עצמו ישגשג. מנהלי תיקי השקעות אקטיבית, לעומת זאת, יכולים להביא סכומים גדולים הרבה יותר, אם כי גם לתגמול זה יש סיכון גדול יותר.

מה היתרונות של השקעה אקטיבית?

  • גמישות: משקיעים אקטיביים לא נדרשים לעקוב אחר מדד ספציפי. הם יכולים לקנות את המניות הסודיות והנסתרות שהם מוצאים בעצמם. 
  • גידור: משקיעים אקטיביים יכולים גם לגדר את ההימורים שלהם באמצעות טכניקות שונות כגון מכירה קצרה או אופציות מכירה, וגם מסוגלים לצאת ממניות או מגזרים ספציפיים כשהסיכונים הופכים לגדולים מדי. משקיעים פסיביים תקועים עם המניות שקיימות במדד שהם משקיעים בו, ללא קשר לביצועיו.
  • ניהול מס: למרות שאסטרטגיה זו עלולה לעורר מס רווחי הון, יועצים יכולים להתאים אסטרטגיות לניהול מס למשקיעים בודדים, כמו למשל על ידי מכירת השקעות שמפסידות כסף כדי לקזז את המיסים על ה"זכיות" הגדולות. 

מה החסרונות של השקעה אקטיבית?

אך לאסטרטגיה האקטיבית יש גם חסרונות:

  • יקר מאוד: ההשקעה האקטיבית עולה בממוצע פי שתיים מאשר השקעה פאסיבית. העמלות גבוהות יותר מכיוון שכל קנייה ומכירה פעילה מעוררת עלויות עסקה, שלא לדבר על כך שאתם משלמים את השכר של צוות האנליסטים שחוקר את תיק ההשקעות שלכם. כל העמלות האלה לאורך עשרות שנים של השקעה עלולות להפחית תשואות משמעותית.
  • סיכון פעיל: משקיעים אקטיביים חופשיים לבצע כל השקעה שלדעתם תביא תשואות גבוהות, וזה נהדר כאשר האנליסטים צודקים אך נוראי כאשר הם טועים.

אז אם אתם חושבים על השקעה בבורסה, קחו בחשבון את היתרונות והחסרונות הללו ובחרו את השיטה הטובה ביותר עבורכם. 

עוד מאמרים

שערי מטח לאומי

פרויקט סכר פאראקה נמצא בבסיסו בפאראקה שבמחוז מורשידאבאד שבמערב בנגל ומדווח למשרד משרד משאבי המים, פיתוח נהרות והתחדשות הגאנגה של האיחוד. ועדה טכנית בראשות היו"ר,